Cinsel Yönelim Nedir?

cinsel yönelim nedir, cinsel yönelim ne demek, cinsel yönelim cinsel kimlik farkı, cinsel yönelim türleri, lgbt nedir, lgbt ne demek, cinsel yönelimler

Cinsel Yönelim Nedir?
07 Mayıs 2017 Pazar 12:06

Cinsellik; cinsel davranış, cinsel his ve kişinin cinsel yönelimi, tercihini kapsayan bir terimdir. Çocukluk döneminde cinsellik gelişmeye başlar ve ergenlikle beraber cinsel yönelim, hisler belirginleşir. Cinsellik, bireyin bütün hayatına etki eder. Çocukluk ve ergenlikte cinsellik ile ilgili yaşanan sorunlar hayatın tüm dönemlerini etkiler (Taner,2004).

Cinsel yönelim; kişinin belirli bir cinsi veya cinsleri, cinsel haz kaynağı olarak görmesi ve ona karşı duygusal bir bağlılık hissetmesidir. Ergenlik ve ileri ergenlikte belirginleşen cinsel yönelim kişinin hayatındaki seçimlerini, çevresini ve psikolojik durumuna etki eder. Üç tür cinsel yönelim vardır;

 * Karşı cinse ilgi duyanlar heteroseksüel

 * Hem cinsine ilgi duyanlar homoseksüel (eşcinsel)

 * Her iki cinse ilgi duyanlar biseksüel (Güney,2004)

 Cinsel yönelimi genler, hormonlar ve sosyal çevre etkiler. Toplumumuzda en kabul gören cinsel yönelim heteroseksüelliktir. Cinsel yönelim ile  ilgili diğer kavramlar ise;

 * Lezbiyen; kadının cinsel olarak kadına yönelmesi

 * Gay; erkeğin cinsel olarak erkeğe yönelmesi

Eşcinseller geçmişte ve şimdiki zamanda dışlanmakta ve tepki görmektedirler. Toplumun küçük bir kesimi kabullenmiş olsa da büyük bir kesim halen kabul etmemekte ve tepki göstermektedir. Bir kişinin homoseksüel ya da biseksüel olma durumu birçok nedene bağlanabilir. Bazı insanların doğuştan hormonları ve genetik yapısı cinsel yönelimini belirler fakat yapılan araştırmalara göre cinsel yönelimi büyük ölçüde sosyal çevre ve benlik etkilemektedir. Erkeklik hormonu fazla salgılanan bir kadının heteroseksüel olması veya tüm biyolojik yapısının heteroseksüelliğe uygun olmasına rağmen kişinin homoseksüelliği seçmesi biyolojik faktörlerin etkisinin azlığını göstermektedir (Cırık,2008).

Gay ve lezbiyen kişilerin çoğu cinsel yönelimini saklarlar, sosyal ilişkilerde zayıf kalırlar. Dışlanmaktan korkan eşcinsel bireyler bu yüzden birçok psikolojik problem yaşarlar. Toplumdan dışlanma, aileden dışlanma, arkadaş bulamama durumundan korkan bireyler cinsel yönelimlerinin tam tersi durum sergileyebilirler ve bu daha ileri düzeyde psikolojik rahatsızlıklara neden olabilir (Çoban,2010). Eskiden bireyin eşcinsellik durumunu açıklaması daha zorken günümüzde bu durum daha açık konuşulabilir ve bireylerin kabul görülme haline gelmiştir.

Eşcinseller adına açılmış LGBT topluluğunun yaptığı çalışmalar ile birlikte toplum eşcinsellik konusunda bilgilendirildi. LGBT topluluğu eylemler gerçekleştirerek, kampanyalar başlatarak eşcinselleri topluma kazandırmayı amaçlamıştır ve bu konuda büyük ölçüde başarıya ulaşmıştır. Ayrıca son zamanlarda eşcinselliğini açıklamanın dışında bedenini seçtiği kimliğe dönüştürme durumu yaygınlaşmıştır. Bedenini hissettiği cinse uygun bulmayan ve bedenini buna göre değiştirmek isteyen kişiye ‘transgender’ denir. Transeksüel ise bedenini değiştirmiş, hormon tedavisi görmüş kişiye denir. Cinsel yönelim terimlerinden bazıları da şunlardır;

 * Panseksüel; biyolojik farklara (erkek ya da kadın) bakmaksızın estetik özellikleri önemseyen yaşayan tüm canlılara yönelik bir cinsel  tercihtir. Örneğin; kadın-erkek fark etmeksizin sadece sarışınlık özelliğine göre cinsel yönelimde bulunulur (Bozdemir,2011).

 * Aseksüellik; her iki cinse karşı cinsel istek ve arzunun olmayışıdır. Aseksüel bireyler kişisel tercihleri ve kültürleri doğrultusunda çocuk    yapmak, partnerini mutlu edebilmek adına cinsel ilişkiye girmektedirler (Meriç,2015).

 * Queer; heteroseksüel, homoseksüel terimlerinin dışında bunların dışındakileri kapsayan bir terimdir. Geniş bir yelpazeyi içine alır.

 * Pangender bireyler queer’in içinde yer alırlar çünkü pangenderler kendilerini ne kadın ne de erkek olarak tanımlarlar her iki cinsin  özelliğini de içlerinde bulundurduklarını düşünürler. Queer’in kapsadığı başka bir kesim ise Agenderdir.

 * Agender; bireyler pangenderler gibi kendilerini ne kadın ne de erkek olarak hissetmezler ikisinden de farklı bir cinse bürünürler.

Cinsel yönelim hakkında günümüzdeki insanlar eskiye oranla daha bilinçlidirler. Yapılan çalışmalar doğrultusunda özgür bir toplum oluşturma konusunda önemli adımlar atılmıştır. Cinsel yönelim konusunda problem yaşayan kişilerin, özellikle problemleri ergenler yaşamaktadırlar, okul psikolojik danışmanına veya uzman bir psikoloğa başvurmalıdırlar.

Kaynakça:

Çoban, A. ve arkadaşları. (Haziran 2010).Öğretmen adaylarının kültürel farklılıklara yönelik bakış açılarının çeşitli demografik değişkenlere göre incelenmesi.16 Ocak 2017, file:///C:/Users/asus/Downloads/5000091447-5000128863-1-PB.pdf

Taner, Y. Ve Gökler, B.(2004).Çocuk istismarı ve ihmali: psikiyatrik yönleri.17 Ocak 2017, http://www.tip.hacettepe.edu.tr/actamedica/2004/sayi_2/baslik3.pdf.

Cırık, İ. (2008).Çok kültürlü eğitim ve yansımaları.17 Ocak 2017, file:///C:/Users/asus/Downloads/5000048464-5000065934-1-PB.pdf.

Güney, N. ve arkadaşları.(Mayıs 204).Üniversite öğrencilerinin eşcinsellik konusundaki görüşlerinin incelenmesi.17 Ocak 2017, http://www.hatam.hacettepe.edu.tr/74/3_131-137.rtf

Meriç, E , Görmüş, M . (2015). On the asexual reproduction of macrospheric schizont of Oribitoides medius (d'Archiac). Yerbilimleri Dergisi, 21 (22), 13-19. Retrieved from http://dergipark.gov.tr/yerbilimleri/issue/13618/165010

Bozdemir, N. ve Özcan, S. (2011).Cinselliğe ve cinsel sağlığa genel bakış.19 Ocak 2017, http://dergipark.ulakbim.gov.tr/tjfmpc/article/view/5000055970/5000053179

Ayşe İrem DOĞRUL

Yıldız Teknik Üniversitesi - Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik / 2. Sınıf


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.