Klinik Psikoloji Doktora Programı Bulunan Üniversiteler 2017

klinik psikoloji doktora , Klinik Psikoloji Doktora Programı olan üniversiteler , klinik psikoloji doktora başvuru şartları, klinik psikoloji doktora başvuru koşulları, klinik psikoloji doktora programı bulunan üniversiteler, klinik psikoloji doktora

Klinik Psikoloji Doktora Programı Bulunan Üniversiteler 2017
26 Temmuz 2016 Salı 23:36

1)AREL ÜNİVERSİTESİ

Program, 4 yıllık lisans ve yüksek lisansını tamamlamış öğrencilerin başvurularına açıktır. Koşullar:

 1. Lisans mezuniyet Genel Not Ortalaması (GNO) > 2,5/4,0
 2. ALES, GRE veya GMAT sınavlarından herhangi biri için aşağıda belirtilen bir puanı karşılıyor olmak  ALES > 55 (Eşit Ağırlık)
 3. Adaylardan İngilizce yeterlilik belgesi istenmektedir. Programa başvuranların aşağıdaki sınavlardan bir tanesinden gerekli puanı sağlamış olmaları gerekmektedir. YDS >= 55 veya Uluslararası geçerliliği olan TOEFL sınavından 55 puan almak
 4. Adayların seçiminde ALES puanına % 50, yüksek lisans not ortalamasına % 20, lisans not ortalamasına %10 ve mülakata %20 oranında ağırlık verilecektir.

Tüm adayların (lisansı psikoloji ve psikoloji dışı olan), programa kabul edildikleri takdirde programa başlayabilmeleri için “Bilimsel Hazırlık Programı” nı başarıyla tamamlanması gerekecektir.

2)DOĞUŞ ÜNİVERSİTESİ

 1. Lisans mezunu olmak  veya Uygulamalı Psikoloji veya Klinik Psikoloji yüksek lisans programından mezun olmak.
 2. Tezli Yüksek lisans mezunları için ALES: 55 (Eşit Ağırlık); (Lisans mezunları için 80) veya muadili puanı bulunmak.
 3. İngilizce Yeterlik için  KPDS/ ÜDS/ YDS’den 55 veya muadili puan almış olmak
 4. Lisans mezunları için lisans mezuniyet not ortalamasının en az 3.00/ 4.00 olması
 5. Alan dışı olanlara bilimsel hazırlık programı uygulanacaktır.
 6. Adayların seçiminde ALES puanına % 50, yüksek lisans not ortalamasına % 10, bilim sınavına % 20 ve mülakata %20 oranında ağırlık verilecektir.

  

3) HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ

 1. Adayın klinik psikoloji alanında yüksek lisans eğitimini tamamlamış veya yurtdışında eşdeğer bir eğitim almış olması,
 2. Akademik başarı ortalamasının 4 üzerinden en az 3.00veya eşdeğeri olması,
 3. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimine Giriş Sınavı’nın (ALES) eşit ağırlık puan türünden en az 75 standart puan ya da uluslararası düzeyde kabul gören GRE ve GMAT sınavlarından H.Ü. Senatosu tarafından belirlenen denklik çerçevesinde 75 puana eşdeğer puan almış olmaları ve Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı’ndan (YDS) en az 75 ya da ya da ÖSYM tarafından eşdeğerliği kabul edilen ulusal veya uluslararası geçerliği olan sınavların birinden eşdeğer bir puan almaları gereklidir.

4) ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ

ODTÜ Klinik Psikoloji Doktora programına başvuracak adayların lisans derecelerinin Fen Edebiyat Fakültelerinin Psikoloji Bölümünden olması gerekmektedir.  

 1. Lisansüstü Sınav Sonucu:ALES veya GRE sonucu (ALES EA 75 puan almak)
 2. İngilizce Yeterlilik Sonucu: METU IYS (75 puan almak)
 3. Referans Mektubu:2 adet (ODTÜ Psikoloji Bölümü mezunu olmayan adaylardan isteniyor)
 4. Niyet Mektubu:1 adet İngilizce niyet mektubu

  Evrak üzerinden ön değerlendirme yapılacak ve ön değerlendirme sonucunda başarılı bulunan adaylar mülakata çağırılacaktır.

5) ADNAN MENDERES ÜNİVERSİTESİ

 1. Doktora programlarına lisans derecesiyle başvuran adayların lisans not ortalamalarının 4 üzerinden en az 3 ve muadili olan puan, Tezli Yüksek Lisans mezunlarının en az 75 puan ve hazırlık sınıfları hariç en az on yarıyıl süreli fakültelerin mezunlarının en az 60 puan ortalamasına sahip olması gerekmektedir.
 2. Doktora programlarına yüksek lisans derecesiyle başvuranların veya hazırlık sınıfları hariç en az on yarıyıl süreli fakültelerin mezunlarının başvurularında ALES’ten en az 55 puan, lisans mezunlarının iste 80 puan almaları gerekmektedir.
 3. Adayların anadilleri dışında İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, İspanyolca, Rusça, Arapça, Çince, Japonca, Farsça dillerinden birinden merkezi dil yabancı sınavından en az 55 puan veya ÖSYM tarafından eşdeğerliği kabul edilen uluslararası yabancı dil sınavından birinden bu puana denk puana sahip olmaları, yabancı dilde eğitim veren doktora programlarına başvuracak adayların, hazırlık sınıfından muaf olması için ise en az 70 puan veya üniversitenin Yabancı Diller Yüksekokulu tarafından yapılacak olan yabancı dil yeterlik sınavından bu puana eşdeğer puan almış olmaları gerekmektedir.

6) EGE ÜNİVERSİTESİ

 1. Adayların Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından merkezi olarak yapılan ALES’den sayısal puan türünde en az 60 standart puan veya Graduate Record Examination (GRE) veya Graduate Management Admission Test (GMAT) sınavından 60 ALES puanına eşdeğer bir puana sahip olmaları gerekir.
 2. Yurtdışından alınmış lisans diplomalarının denkliğinin Yükseköğretim Kurulunca (YÖK) onaylanması gerekir.  Ancak, YDS sınavından en az 55 puan veya Üniversitelerarası Kurulca kabul edilen bir sınavdan bu puana eşdeğer bir puan almış olan adaylar ile lisans öğrenimlerini bu yabancı dillerin birinde yapılan bir öğrenim programında tamamladıklarını belgeleyenler, yabancı dil sınavından muaf tutulurlar.
 3. Yabancı dil sınavını başarı ile geçen adaylar aday değerlendirme jürisi tarafından mülakat sınavına alınır.
 4. ALES puanının %50’si, lisans kademesi not ortalamasının %20’si, yüksek lisans kademesi not ortalamasının %10’u ve mülakat notunun %20’sinin toplamıdır. Adayların mülakat notunun en az 60, bilimsel başarı düzey notunun da en az 65 olması gerekir.

7) YAKIN DOĞU ÜNİVERSİTESİ

 1. Yüksek Lisans Programından mezun olmak,
 2. Akademik Lisansüstü Eğitim Sınavı’ndan (ALES) ilgili puan türünde en az 70 puan almak almak

Mutlaka Bakmanız Gerek Faydalı İçerikler: 

Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Ücretleri için Tıklayın.

Klinik Piskoloji Doktora Programları için Tıklayın.

Klinik Psİkoloji Bilim Sınavı Örneği için Tıklayın.

Klinik Psikoloji Yüksek Lisans Programı Bulunan Üniversiteler için Tıklayın.

Tüm Psikoloji Yüksek Lisans Programları için Tıklayın.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.