Hamilelikte Depresyon

hamilelikte depresyon, hamilelikte depresyon nedir, hamilelikte depresyon nasıl aşılır, hamilelikte depresyon nasıl önlenir, hamilelik depresyonu önleme yolları

Hamilelikte Depresyon
10 Mart 2017 Cuma 19:57

Hamilelik döneminde çeşitli ruhsal dalgalanmaların olduğu herkes tarafından kabul edilmiş hatta artık stand-up'lara, tiyatrolara ve filmlere konu olmuş halkın zihnine klişe bir kalıp ile naz olarak işlenmiştir. Hamilelik döneminin kadın açısından pek çok farklı getirisi olduğunu bilmek yaklaşımların daha ılımlı ve mantıklı olmasını sağlar.

Kadın için çocuk sahibi olmak, yalnızca fiziksel değişikliklere neden olmaz, üzerine yüklenen çocuğuna bakma sorumluluğu ile ömrünün kalanını ona adayacaktır. Kadında bu gibi sosyal psikolojik değişikliklere neden olur.

Hamilelik döneminde depresyona giriş yapmadan önce majör depresif bozukluğun tanımını yapmak gerekir. Major depresif bozukluk; Freud (1957) tarafından Yas ve Melankoli adlı eserinde; özsaygının kaybı, geleceğe yönelik umutsuzluk ve karamsarlık duygusu olarak tanımlanır (Dilbaz,t.y.).

Hipokrat’a göre depresyon; kişinin önceden zevkle ve şevkle yaptığı işlere karşı isteksiz olması, genel bir üzüntü ve karamsarlık içinde olması ile tanımlanır. Kişi eski üzüntü ve hatalarını tekrar hatırlar ve derin bir suçlama ile ceza verme süreci yaşar (Taycan ve ark., 2006). Depresyon DSM-V’e göre aşırı kilo kaybı veya alımı, derin üzüntü, uyku veya uyuyamama halindeki artış, dengesiz ruh durumu, sürekli yorgunluk ve duygusal ağırlık belirtileri ile tanımlanır.

Hamilelik döneminde değişen hormonal ve nöral denge ise kadını normalde olduğundan daha farklı bir hale getirir. Mutluluğun yanı sıra kendini bekleyen yeni hayat bir dizi kaygı belirtilerine neden olabilir. Geçtiğimiz otuz yıl boyunca özellikle hamilelik sonrası depresyona (postpartum) ağırlık verilmişti. Son dönemlerde ise prepartum ve süreç içinde de çeşitli depresif belirtiler görüldüğü gözlenmiştir (Erdem ve ark., 2010). Hamilelikte görülen ağır depresyon oranı %4 ile %13 arasında değişkenlik gösterirken depresif belirtilerin gözlenmesi ise araştırmalara göre %30-50 arasındadır. (Çalık, 2011).

Hamileliğin ilk döneminde yoğun olarak görülen depresyon belirtileri ikinci periyodda azalır. Uyku, iştah sorunları, dikkat dağınıklığı ilk dönemde; mide ağrısı ve sancılar ve bulantı ikinci dönemde görülen belirtilerdir.

Hamilelikteki depresif belirtileri bazı sosyal faktörler de etkilemektedir. Evlilik süresi uzadıkça depresyon daha az görülmekte ve eğitim seviyesi arttıkça daha sık görülmektedir. Aynı zamanda geniş aile ile çekirdek aile arasında da uç farklar vardır. Geniş ailede hamile kadın daha az depresif belirti gösterirken çekirdek yapıda depresyon artar. Ayrıca hamilelik yaşının erken olması da depresyonu arttıran önemli bir faktördür (Çalık,2011).

Erken teşhisin bu durumda da önemli olduğu bir gerçektir. Annenin stres ve depresyon oranı bebeğin sağlığına ciddi etkide bulunur. Hamilelik öncesi (prepartum) dönemde fark edilmeli, ya da hamileliğin ilk döneminde kontrol altına alınmalıdır. İlaçla tedavi psikiyatrlar tarafından hamilelere önerilmediğinden EMDR ve ya bilişsel davranışçı terapi uygun görülmektedir.

Kaynakça:

Erdem, Ö. , Bucaktepe, P., Kara, İ. (2010). Prepartum ve postpartum dönemde annelerin depresyon ve kaygı düzeylerinin incelenmesi, Düzce Tıp Dergisi, 12(3): 24-31.

Çalık, K., Aktaş, S. (2011). Gebelikte depresyon: sıklık, risk faktörleri ve tedavisi, Psikiyatride Güncel Yaklaşımlar, 3(1), 142-162.

Taycan, O., Kutlu, L. Çimen, S. Aydın, N. (2006). Bir üniversite hastanesinde çalışan hemşirelerde depresyon ve tükenmişlik düzeyinin sosyodemografik özellikle ilişkisi, Anatolian Journal of Psychiatry, 7, 100-108.

Dilbaz, N., Seber, G. (?). Umutsuzluk kavramı: depresyon ve intiharda önemi, Kriz Dergisi, 1(3), 134-138.

Elif İrem Erdemir

Yıldız Teknik Üniversitesi - Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik / 2.sınıf


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.