Depresyon Nedir?Ergenlerde Depresyon


Beyza Nur Samur

Beyza Nur Samur

Okunma 10 Ocak 2018, 21:18

Depresyon nedir?

‘’Depresyon derin üzüntülü bazen de hem üzüntülü , hem bunaltılı bir duygudurumla birlikte düşünce, konuşma, devinim ve fizyolojik işlevlerde yavaşlama, durgunlaşma ve bunların yanı sıra değersizlik, küçüklük, güçsüzlük, isteksizlik, karamsarlık  duygu ve düşünceleri ile belirli bir sendromdur.(1)’’

Ergenlerde depresyon görülür mü?

Her çocuk ergenlik çağına girdiğinde birey olma adına büyük adımlar atar. Kendi kimliği arayışındayken, aynı zamanda toplum normlarına artık çocuk olarak değil erişkin olarak bakmaya başlamak zorundadır. Yeni bir gözle dünyaya bakıp bunu anlamlandırmaya çalışmak etrafında ki herkesi yeniden, yeni sınıflara yerleştirmesi düşüncesi bile tedirginlik sebebidir. Bu yüzden , bu süreç her çocuk için sancılı birer dönemdir. Ailesinin, toplumun ve arkadaş çevresinin ondan artık daha farklı beklentileri olduğunu bilmekte artı bir endişe ve korku yaratır. Acaba ayak uydurabilecek miyim? Dışlanacak mıyım? Korkusu bireyi farklı davranışlar içinde bulunmaya ve tutarsız olmaya sürükleye bilir. Bunlar ergenlik döneminin doğasında olan şeylerdir. Bu yüzden aileler genelde çocukların bu durumlarının geçici olduğunu ve önemsiz olduğunu düşünebilir. Fakat bu dönem ailenin desteği ve bilinçli olması ile desteklenirse ergenlik döneminde ki kişi bu dönemi çok daha verimli atlatabilir. Bazı durumlarda aile ne kadar ilgili olsa da ergenlik dönemi krizleri ile depresyon belirtilerinin bezerlik göstermesi aileleri yanılta bilmekte ve çocuklarının depresyonda olduklarının farkında olmaya biliyorlar. Ek olarak  çocuklukta ve ergenlikte depresyon yaşanmaz algısı, çocukta da depresyon mu olurmuş düşüncesi yanlıştır. Bu dönemlerde de depresyon görülebileceği kanıtlanmıştır.

Ergenlerde depresyon?

Ergenlerde görülen depresyon yetişkinlerde görülenlerden çokta farklı değildir ancak ergenliğin doğası gereği farklı ruh hallerinde olan birey, çok sabit bir ruh hali göstermediği için genel olarak aile ve çevre açısından depresyon belirtisi olabilecek şeyler, yaşının getirdiği davranışlar olarak algılana biliyor. Durum böyle olunca tanıda geç kalınması ciddi sonuçlara sebep olduğunda aile kendini kötü hissede biliyor. Bu durumlarda ailenin bilinçli olması ve çocuğunu iyi gözlemlemesi çok önemlidir. Birazdan aşağıda vereceğim maddeler bazı depresyon belirtirlidir. Ek olarak ergenlere de görülen depresyonda bazı belirtiler yetişkinlerde olandan farklıdır. ‘’Yetişkinlerle kıyaslandığında çocuklarda; bedensel şikayetler, psikomotor ajitasyon ve birlikte görülen kaygı belirtileri; ergenlerde antisosyal davranış, madde kötüye kullanımı, huzursuzluk, huysuzluk, agresyon, evde ve okulda problemler, evi terketme isteği ve sıklıkla anlaşılmadığını ve onaylanmadığını düşünme daha yaygın olarak gözlenir. Depresyondaki yetişkinler genelde daha sessiz ve hüzünlüyken; çocuk ve ergenlerde çabuk parlamalar, sinirlilik, saldırganlık ve abartılı davranışlar görülebilir.

Yetişkinlerde genelde uykusuzluk ve iştah kaybı görülürken; çocuk ve ergenlerde genelde daha çok yeme ve daha çok uyku görülebilir. Depresyonlu gençlerde kaygı bozukluğu görülme olasılığı, depresyondaki yetişkinlere kıyasla daha fazladır.(2)’’

Ergenlik dönemindeki bazı ergende depresyon göstergeleri:

 • Mutsuzluk
 • Devam eden öfke hali, huzursuzluk
 • Dikkat ve konsantrasyon bozukluğu
 • Unutkanlık
 • Aşırı yeme ya da hiç yemek yemek istememe
 • Üzüntülü bir duygulanım
 • Karamsarlık
 • İçe kapanma (sürekli yalnız kalma isteği)
 • Uyku düzeninde bozulma (geç yatma ya da aşırı uyuma)
 • Arkadaşları ile görüşme isteğinde
 • Kendine bakımda azalma
 • Kendine güvensizlik
 • Yaşamının bir anlamının olmadığı düşüncesi
 • Aile ile sürekli devam eden çatışmalar

— Bu maddelerden en az 5’i, en az 2 hafta süredir görülüyor ve işlevsellikte bozulmaya yol açıyorsa depresyon tanısı konur.

Depresyon neden görülebilir:

Ergenlik çağında kişi genelde olayları ve duyguları yoğun yaşar. Kültürün getirdiği sorumlukları anlamlandırması gerekirken ve hayatında nasıl bir yer bulacağını araştırırken yaşamış olduğu ve olabileceği durumlar. Bireyi depresyona sürükleyebilir. Bu dönemde kişinin yaşayacağı  okul, aile veya herhangi bir ortamdan soyutlanması ve dışlanması, ailenden veya çevresinden sevdiği herhangi birinin ölümü, fiziksel,cinsel istismara maruz kalma gibi travma tik olaylara maruz kalmak. Ayrıca genelde o döneme denk gelen sınav kaygısı ve okul kazanma durumu ve diğer mental ve fiziksel hastalıklar depresyona sebep olabilir. Ek olarak genetik olarak geçmişte aileden birinde depresyon tanısının konulmuş olması da tetikleyici olabilir. ‘’Depresyonu olan kişilerin çocukları, kardeşleri ve ebeveynleri diğerlerinden daha çok depresyona yatkındır. Belirli yollarla birbiriyle etkileşim içinde olan çoklu genler muhtemelen ailede olan çeşitli depresyon türlerine katkıda bulunmaktadır.(3)’’

Tedavi:

Depresyon tedavisinde ilaçlardan ve psikoterapi yöntemlerinden yardım alınmaktadır. Her ikisi birlikte uygulandığında başarı yüzdesi çok daha yüksektir. Ancak belirtmek istediğim bir nokta var ki; günümüzde antidepresanlar bilinçsizce ve her duygu durumu bozukluğunda kullanılmakta ve unutmamak gerek ki doktor kontrolü dışında tavsiye üzerine kullanılan ilaçlar size ve çocuklarınıza büyük zararlar verebilir. Bir  şeyi tedavi etmek isterken daha büyük hastalıklara maruz kalmamak için buna dikkat edilmelidir. Ayrıca terapist yardımı alırken de seçici olmak ve güvenilir olmasına dikkat etmek çok önemlidir.

Ek Birkaç Düşünce:

Ergenlik uzun ve sancılı bir dönemdir. Genelde her yetişkin ortaokul ve lise yıllarını düşündüğünde şuan mantıksız gelen birçok şey yaşadığını ve yaptığını hatırlar. Ancak, dediğim gibi ergenlik uzun bir dönem ve otuz yaşlarına gelip bu süreçten çıkamayan insanlar olabiliyor. Fakat o anıların düşünüldüğünde, bazılarından hüzün, pişmanlık duyarken bazılar komik geliyor olabilir . Birçok yetişkin ergenlik çağından bahsederken iyi ki dediği noktanın  ailesinin her daim ve her koşulda yanında olması olduğunu vurguluyor. Çocuklarınızı farklı davranışları yüzünden, sizlerle vakit geçirmemekle veya yaptıkları hatalar yüzünden suçlamayın. Sancılı olan ve hayatı kavramaya çalıştıkları bu dönemde onların karşısında olmak yerine yanında olmaya çalışın. Her anne ve babanın çocuklarının iyiliklerini düşündüklerinden eminim ancak bazı doğru bildiğimiz yanlışlarda sıyrılarak çocuklarımıza yaklaşmak çok önemli. Günümüzde devir o kadar hızlı ilerliyor ki artık çocuklar ve aileler arasında ki uçurum gittikçe artıyor. Hayatta yaşanmışlıkları olan sizler için bu uçurumlar da köprü oluşturmak çok daha kolay. Bu yüzden doğumunda belki de büyük bir coşkuyla sevindiğiniz, özenle yetiştirdiğiniz çocuklarınızın ilerde sağlıklı ve her anlamda faydalı bireyler olduklarını görmek için her döneminde ve özellikle ergenlik çağında yanında olun ve onu anlamaya çalışın.

Kaynakça:

 1. https://sinsiyenidunya.wordpress.com/tag/depresyonun-tanim
 2. https://www.psikonet.com/cocukluk-ve-ergenlik-doneminde-depresyon-tanisi_nedir-258.html
 3. https://www.e-psikiyatri.com/neden-depresyona-gireriz-23886

http://www.larapsikiyatri.com/ergenlik-donemi-sorunlari-4dd/ergenlerde-depresyon

http://cocukvegenc.com/ergende-depresyon-belirtileri/

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.