Çocuklarda Saç Ve Kıl Koparma Hastalığı Nedir?

Çocuklarda Saç Ve Kıl Koparma Hastalığı Nedir? Trikotilomani hastalığına sahip bireyler nasıl davranırlar?

Çocuklarda Saç Ve Kıl Koparma Hastalığı Nedir?
13 Ağustos 2017 Pazar 21:51

Çocuklarda Saç ve Kıl Koparma Hastalığı (Trikotillomani)

Çocuk, anne karnında hızlı bir gelişim gösterir ve bu gelişim doğduktan sonra da devam etmektedir. Hızla büyüyen beyin, gelişen kaslar ve kazanılan davranışlar bunun göstergeleridir. Çocukların doğumdan itibaren gelişim dönemlerinde yaşadıkları her şey onları birçok açıdan etkilemektedir. Özellikle psikolojik açıdan etkilenen çocuğun yaşadığı ruhsal bozuklukların kaynağı çocukluk dönemine dayanmaktadır. Çocuğun gelişiminin engellenmesi, kötü yaşantılar, ihtiyaçlarının karşılanamaması vb. durumlar çocuğu fiziki ve ruhsal anlamda etkilemektedir. Çocuklukta olan bu yaşantılar bireyin hayatına yerleşebilir ve bireye hayatının her döneminde ruhsal problemler yaşatabilir.

Yetişkinlikte ortaya çıkan ruhsal bozuklukların kaynağı da çocukluk çağına dayanabilmektedir. OKB, dürtüsel bozukluklar, öfkeyi kontrol edememe gibi ruhsal rahatsızlıkların kaynağının genellikle çocukluk dönemine dayandığı görülmektedir.

Trikotilomani (çocuklarda saç ve kıl koparma hastalığı) nedir?

Trikotilomani ilk olarak 1889 yılında hastanın saçlarını tutamlar halinde yolduğunu fark eden dermatolog Hallopeau tarafından tanımlanmıştır. Bireyin vücudundaki tüyleri koparması ve bundan haz alması olarak tanımlayabileceğimiz bir dürtü kontrol bozukluğudur, nedenleri tam olarak saptanamamıştır. Hastalık oluşumunda ve devamında da beyinde gerçekleşen değişimler hastalığın nörobiyolojik sürece dayandığını göstermektedir. Beyinde gerçekleşen değişimlerle birlikte gelişen hastalığın tedavisi de zordur. Alkol, depresyon sorunları gibi trikotillomani duygusal, çevresel ve biyolojik faktörlerin birleşimi sonucunda oluşmuştur. Saç koparma hastalığını başka hastalıklar da tetiklemektedir. Araştırmalara göre başka bir ruhsal bozukluğun ardından saç ve kıl koparma hastalığı görülebilir.

Trikotilomani, çocuklardaki ciddi bir rahatsızlıktır. Çocuğa hem fiziki hem de ruhsal olarak zarar vermektedir.

Trikotilomani hastalığına sahip bireyler nasıl davranırlar?

Hastalık özellikle kadınlarda görülmektedir. Çocukluk ve ergenlik çağında başlar. Hasta kaşlarını, saçlarını ve vücudundaki tüyleri yolma gereksinimi hisseder. Saç ve kıl yolmaktan zevk alır. Tüylerini koparmadan önce gergin hisseder ve koparana kadar rahatlamaz. Saç ve kıl yolma isteğine karşı koyamaz. Yolma durumu televizyon izlerken, kitap okurken artabilir veya zorluklar ile karşılaştığı zaman artabilir.

Hastalığın ileri boyutunda kişi kel bile kalabilir fakat buna üzüntü duymasına rağmen saçlarını yolmaktan da geri kalmaz, kalmak istemez. İleri derecede yolunan kılları yemeye başlar. Kendinden nefret eden hasta, ağır bir depresyona sürüklenir. Depresyonla birlikte saç ve kıl yolma hastalığı artar. İki hastalık birbirini tetikler ve çıkmaza gider. Genellikle saç ve kıl yolma hastalığına sahip kişilerde obsesyonda görülmektedir.

Son yapılan araştırmalara göre trikotilomani ile internet bağımlılığı arasında bir ilişki bulunmuştur. İnternet bağımlısı kişiler internete ulaşamadıklarında gergin hissediyorlar ve rahatlamak için kendilerine bir yöntem buluyorlar. Bu yöntemlerde biri de ‘saç ve kıl koparmak’ oluyor. Günümüze bakacak olursak özellikle çocuklarda hızla yaygınlaşan internet kullanımını görüyoruz. İnternet bağımlılığı dürtü kontrol bozukluğu oluşturuyor ve bu durum da çocuklarda trikotilomani gibi ciddi hastalıkların görülme oranını arttırıyor.

Bireye trikotilomani tanısı koyabilmek için şu davranışları göstermesi gerekmektedir;

 • Saç ve kıl yolma davranışını sık sık yinelemesi
 • Gerginlik anında yolma davranışından sonra rahatlaması
 • Depresyon, stres altındayken yolma davranışının artması

Bireyden bireye değişkenlik gösterse de genellikle hastalar yolma davranışı gösterdiklerini reddederler. Acı hissettiklerini saklarlar, bazı hastalar bu durumun fark edilmemesi için saçlarını kısa kestirirler veya tarzlarını bu yönde değiştirebilirler. Kaşlarını yolan bir kişi hastalığı saklamak için geniş çerçeveli gözlük kullanmaya başlamıştı, sakalını yolan bir hasta ise belli olmaması için her gün tıraş oluyordu. Bazı hastalar ise yolma davranışı gösterdiklerini hastalık ilerledikten sonra farkına varabilirler. Hastalığın genel seyrine baktığımızda belirli bir süreden sonra trikotilomani dış görünüşten kolayca fark edilmektedir. Farklı durumlarda hasta kıl koparma davranışını vücudun gözükmeyen yerlerinde gösteriyor ise hastalık uzun süre fark edilemeyebilir.

Çocuğunuz saçlarını ve kıllarını yoluyor ne yapmalısınız?

 1. Öncelikle durumun sıklığına, gözle görünürlüğüne bakmalısınız.
 2. Çocuğu suçlamaktan uzak kalınız.
 3. Hemen bir uzmana başvurmalısınız.
 4. Aile içi huzuru korumalısınız.
 5. Çocuğun huzurlu bir ortamda bulunması ve yaşaması hastalığın tedavi sürecinde en iyi yoldur.
 6. Uzman desteğiyle birlikte hastalığın temeli belirlendikten sonra bu temeli ortadan kaldırmak ve çözmek için iş birliği içinde çalışılmalıdır.

Ebeveynler ne yapmamalıdır?

 • Saç ve kıl yolmaktan alınmış çocuğun dış görüntüsü hakkında eleştiri yapmaktan uzak kalınmalıdır.
 • Onu suçlamaktan uzak kalınmalıdır.
 • Anne- baba arasındaki ilişki olumsuz olmamalıdır.
 • Aile içi huzur korunmalı ve şiddetten uzak kalınmalıdır.
 • Çocuğun arkadaş çevresi ile iletişimi göz önüne alınmalı, bu konuda eleştiri yapılmamalıdır.
 • Çocuğa karşı kötü sözden uzak durulmalıdır.
 • Aile baskıcı olmamalıdır.
 • Hastalık fark edildiğinde büyük bir tepki verilmemeli, ılımlı yaklaşılmalıdır.
 • Kızmaktan kaçınılmalıdır. Bireye karşı söylenen suçlayıcı ifadeler bireyi gergin hale getirir ve birey rahatlamak için yolma davranışı göstermeye devam eder.

Eğer saç ve kıl yolma hastalığına sahip bir çocuğa sahipseniz ona öncelikle huzur dolu bir ortam vermelisiniz ve onu anlamaya çalışmalısınız. Bu problem tamamen nörolojik kaynaklı da olabilir. Uzmandan yardım almadan bu sorunu çözmeye çalışmayınız ve telaşa kapılmaktan uzak kalınız. Çocuğunuzun kaygı hali yüksek olduğundan, sizin de kaygılanmanız sadece onun hastalığının kötüye gitmesine neden olmaktadır. Çocuğunuzun bu davranışı gösterirken bulunduğu hali gözlemleyebilirsiniz.

Uzmanlar trikotilomani rahatsızlığına kesin bir çözüm getirememişlerdir. Psikolog, psikiyatr ve dermatolog hastalığın tedavisi üzerinde birlikte çalışmaktadırlar. Psikoterapide iç görü yaklaşımlı psikoterapi uygulamaktadırlar. Hipnoz, davranışçı tedavi de kullanılan yöntemlerdendir. Hastalığın tedavisi, hastalık çocukluk döneminde fark edilirse daha kolay olabilmektedir. İlerleyen yaşlarda fark edilen trikotilomani tedavisi daha güç olabilmektedir.

Anahtar kelimeler; trikotilomani nedir, trikotilomani belirtileri nelerdir, saç koparma hastalığı nedir, kıl koparma hastalığı nedir, saç ve kıl koparmak hastalık mıdır, trikotilomani nasıl tedavi edilir.

Ayşe İrem Doğrul

Yıldız Teknik Üniversitesi

Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik/2. Sınıf


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Dilan - 1 yıl önce
Merhaba Nazlı Hanım
Çocuğunuz için endişe duymanız ne yapacağınızı öğrenmek istemeniz çok doğal bir durum fakat endişenizi ona yansıtmamanız bu süreçteki en önemli etkenlerden biri. Öncelikle davranışı hangi olaylardan sonra veya hangi olay esnasında yineliyo onu gözlemlemeniz lazım. bunu ne kadar sık yapıyor? Arkadaşları dış görüntüsüyle ilgili bir şey söylediyse o da bu durumu ortadan kaldırmak için kaşlarını yoluyor olabilir.Bunu yapmasının nedenini bulmak bu süreçte size çok yardımcı olacaktır. Gerçekten bir duruma karşı verdiği tepki mi yoksa dediğim gibi dış görünüşüyle alakalı bir problem mi buna karar verdikten sonra ne yapacağınızı belirlemek daha kolay.
Avatar
Bedia Karapınar - 8 ay önce
Merhaba benim Kızım 9 yaşında ve saçlarını koparıyor temmuz ayından bu yana farkında değilim diyor çok üzülüyorum ne yapmalıyım lütfen yardımcı olur musunuz
Avatar
Nazli - 1 yıl önce
Benim kızım 7 yaşında ve kaşlarını yoluyor ne yapmalıyım
Avatar
Hacer - 1 yıl önce
Benimki kıl tüy burnunatutuyo ve ağzında tutuyo bunu neden yapıyı
Avatar
Oya - 1 yıl önce
Merhaba benım kızım 19 aylık ve saclarını yoluyor. Bunu yatagında uykuya bıraktıgım zamanlarda yapıyor. Nedeni ne olabılır? Yanı uyumamak ıcın ağlamıyor mutlu bı sekılde yatıyor uyanınca sesını duydugumda alırım yatagından ama bazen sessızce duruyor kapısı kapalı oldugu ıcın goremıyorum cok uzuluyorum bu nu neden yaparkı bılemıyorum