Çocuklar Neden Tırnaklarını Yerler? Çocuklarda Tırnak Yeme Alışkanlığı Neden Oluşur?

Çocuklar Neden Tırnaklarını Yerler? Çocuklarda Tırnak Yeme Alışkanlığı Neden Oluşur?

Çocuklar Neden Tırnaklarını Yerler? Çocuklarda Tırnak Yeme Alışkanlığı Neden Oluşur?
13 Ağustos 2017 Pazar 23:32

Tırnak Yeme Nedir?

Tırnak yeme, bireylerin tırnak ve tırnak çevrelerini genellikle dişleri yardımı ile koparması ya da kemirmesi olarak tanımlanmaktadır. Tırnak yeme özellikle 3-4 yaş civarı çocuklarda en çok görülen davranış bozukluklarından biridir. Birçok aile bu durumdan şikâyetçi olup bu davranışın nedenlerini öğrenmek ve davranışı nasıl düzeltebileceklerinin yolunu aramaktadır.

Çocuklar Neden Tırnaklarını Yerler?

Okul öncesi dönemdeki çocuklar incelendiğinde çocukların tırnak yeme davranışı sergilemesinin altında farklı nedenler bulunmaktadır. Bunlardan ilki ebeveynlerin çocuk üzerindeki tutumlarıdır. Özellikle ebeveynlerinin tutumu sonucu kendisini baskı altında hisseden ve kaygılanan çocukların ellerini ağızlarına götürdükleri görülmektedir, kaygıların arttığı durumlarda ise çocuklar genellikle tırnaklarını yemektedirler. Çocukların tırnak yemesinin altındaki ikinci bir neden ise model almadır. Çocuğun çevresindeki bireylerden bu davranışı sergileyen ve alışkanlık haline getirmiş olanlar varsa çocukta da tırnak yeme davranışı görülebilir. Bu dönemdeki çocuklarda tuvalet eğitimi, bedensel koordinasyon ve konuşma becerisinin gelişmesi gibi değişiklikler ve yeni tecrübeler, çocukların kaygılı hissetmesine neden olabilmektedir. Yeni tecrübe ve becerilerin kazanıldığı bu dönem, tırnak yeme davranışının sergilenmesinin farklı nedenlerinden biri olarak görülebilmektedir.

Okul dönemindeki çocukların tırnak yeme davranışı incelendiğinde de baskı durumu önemli bir faktördür fakat çocuğun kendisini baskı altında hissetmesinin sebepleri bu dönemde ailenin çocuk üzerindeki tutumundan ziyade çocuğun ailesinden ilk kez ayrıldığı ve ilk kez farklı bir sosyal yapı içerisine girdiği okula başlamasıdır. Okulun çocuk üzerine yüklediği sorumluluklar, görevler ve ödevler çocuk üzerinde baskı oluşturabilmektedir. Başarısız olma korkusu ve öz güvensizlik ile birlikte okul, öğretmen ve akran ilişkilerindeki sorunlar okul dönemindeki çocuklar için baskı oluşturabilecek durumlardan bazılarıdır. Bunlar da çocuğun tırnak yemesinin sebebi olabilmektedir. Ancak bu dönemde de çocuk üzerindeki baskı konusunda ailenin çocuğa karşı tutumu önemli bir faktör konumundadır. Özellikle başarı odaklı ve mükemmeliyetçi yapıya sahip olan ebeveynlerin çocuk üzerindeki baskıyı arttırmaları kaçınılmazdır. Kendisini baskı altında hisseden çocuk ise duygularını dışa vurmakta ya da kendisini ifade etmekte güçlük yaşayabilmektedir. Bu kaygı, gerginlik ve kendini rahatça ifade edememe durumu ise çocukta tırnak yeme davranışının gözlemlenmesine neden olabilmektedir.

Çocuğum Tırnaklarını Yiyor Ne Yapmalıyım?

Tırnak yeme davranışı her ebeveynin karşılaşabileceği davranış problemlerinden bir tanesidir. Tırnak yeme davranışı gözlemlendiğinde ebeveynlerin bu konu hakkında bilgilenmesi, çocuğu anlaması ve yanlış tepkilerden kaçınması çok önemlidir. Davranışın söndürülmesi ve alışkanlık haline gelmemesi için ebeveyn tarafından çocuğa kızılması, baskı uygulanması ya da çocuğun korkutulması asla çözüm olmamakla birlikte çocuk üzerindeki stres ve kaygıyı daha da artıracaktır. Stres ve kaygısı artan çocuk ise tırnak yeme davranışını sergilemeye devam edecektir. Çocuk tırnağını yemeye başladığı durumlarda “tırnağını yeme”, “çek elini ağzından” gibi tepkiler vermek yerine, resim yapmak ya da oyun hamuru ile oynamak gibi hem çocuğun dikkatini farklı bir yöne çekecek hem de çocuğa el becerisi kazandıracak faaliyetlerin yapılması çocuğun tırnağını yememesi için etkili olacaktır.

Tırnak yeme davranışının terk edilebilmesi için çocuğa mutlaka zaman verilmelidir. Süreç içerisinde çocuk üzerinde stres ve kaygı oluşturmayacak şekilde bu davranışın hoş olmadığı, tırnaklarını yediğinde ellerinin bakımsız görülebileceği ifade edilebilir ve çocuğa tırnak bakımını özendirecek yöntemler davranışın söndürülebilmesi için faydalı olacaktır.

Tırnak yeme davranışının sergilenmesinde özgüven eksikliği de önemli bir faktördür. Çocuğun sergilemiş olduğu herhangi bir davranış sonucu çevresi ya da ailesi tarafından verilmiş olan yanlış tepki, özgüven eksikliğine neden olabilir. Bu gibi durumlarda çocuğa başarıyı tattırmak, onu teşvik etmek ve ödüllendirmek çocuktaki özgüven kaybının giderilmesini sağlayacaktır.

Tırnak yeme davranışının alışkanlık haline gelmemesi için çocuğu kaygı ve stresten uzak tutacak sevgi ve ilgi ihtiyacını karşılayacak bir ortam oluşturulması son derece önemlidir. Bu ortamın oluşturulabilmesi, yol haritasının belirlenebilmesi ve çocuğun sergilediği yanlış davranışın değiştirip bunun yerine sağlıklı davranışı kazandırmak adına uzman desteğine başvurulabilir.

Yazar: Eslem Dede


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.