Çocuklar Neden Kavga Eder? Ne Yapmalıyım?

Çocuklar Neden Kavga Eder? Ne Yapmalıyım?

Çocuklar Neden Kavga Eder? Ne Yapmalıyım?
14 Ağustos 2017 Pazartesi 00:40

Çocuğum kavga ediyor? Ne yapmalıyım?

Çocuklarda Saldırganlık

Çocuklarda saldırganlık oldukça sık rastlanan bir sorundur. Okula giden ya da okul öncesi dönemde bulunan çocuklar bir çok sebepten dolayı kavga edebilirler. Çocukların saldırgan davranışlarda bulunması aslında onların duygularının bir şekilde açığa çıkmasıdır. Küçük yaştaki çocuklar daha çok tükürüp, bağırıp, anlamsızca vurma eğilimi gösterirken yaş ilerledikçe şiddetin fiziksel oranı daha yıkıcı hale gelir. Çocuk yaşıtlarıyla, ailesiyle, kendinden yaşça büyüklerle ve daha küçüklerle kavga edebilir. Mutsuz ve kendine güveni olmayan çocuklar diğerlerine göre daha saldırgandırlar. Erkek çocukları kız çocuklarına oranla çok daha fazla şiddet gösterme eğilimindedirler ve daha çok kavga ederler. Şiddetin hiç bir yapıcı yönünün olmayışı çocuğun kavga etme oranı arttıkça onu daha saldırgan, mutsuz ve uyumsuz bir kimliğe sokar.

Çocuklar Neden Saldırgan Davranışlarda Bulunur?

- Çocuk eğitiminde odak nokta kabul edilen aile içi iletişim çocuklardaki saldırganlık durumlarında da en önemli etkendir. Ailenin çocukla olumlu iletişimi çocuğa özgüven verir. Aile içinde olumlu iletişimle yaşayan çocuk kendini ifade etmek, duygularını açığa çıkarmak için şiddete başvurmak yerine şiddet kullanmaya karşı kişiliğinde farklı seçenekler barındırır.

- Ebeveynlerin çocuğa karşı tutumlarının yanında birbirlerine karşı olan tutumları da çok önemlidir. Sürekli tartışan çiftlerin iletişimine maruz kalan çocuklar da şiddete daha eğilimli olmaktadır. Sürekli eşine şiddet gösteren bir babanın çocuğu babasını örnek alarak şiddete başvurabilir.

- Öfkelendiğinde öfkesine sahip olamayan ve öfkesini çocuğundan çıkaran bir ebeveyn, çocuğuna da aynı yolu öğretir. Çocukta bu durumda öfkesini başkalarına yansıtmanın kabul edilebilir bir şey olduğunu öğrenir.

- Çocuğun isteklerini dikkate almayan, sürekli kendi istediğini empoze eden ve çocuğun duyguları yokmuş gibi davranan ebeveynlerin çocukları empatiden yoksun büyürler. Böyle bir ortamda yetişen çocuk kendini başkalarının yerine koymayı öğrenemez. Ebeveyni gibi sadece kendi ihtiyacını gidermeye çalışır, karşısındakini düşünmez ve saldırganlık ihtiyacı üzerine odaklanır.

- Çocuk aileden şiddet görüyorsa bunu aynı şekilde kendi içinde olduğu olaylarda çevreye yansıtacaktır. Çünkü çocuk istenmeyen davranışları sonucunda ceza olarak ailesi tarafından şiddet görür. Çevresiyle olan iletişiminde de bu yolu örnek alır ve karşısında gördüğü kendine göre kötü olarak adlandırdığı ve hoşuna gitmeyen davranışlar sonucunda kavga eder.

- Aile tarafından iyi ya da kötü her davranışı eleştirilen ve diğerleriyle kıyaslanıp aşağılanan çocuklar hem ailesine hem kendisine hem de çevresine karşı öfke barındırırlar. Kendisini tam olarak ifade edemediğini düşünen çocuk şiddete başvurur.

- Çocukların saldırgan davranışlarının temel sebeplerinden bir tanesi de çizgi filmlerdir. Çocukların televizyonda izledikleri programlar şiddet içerikli ve kötü örnekler oluşturabilecek detaylarla doludur. Çocuk izlediği çizgi film ya da programdaki sevdiği karaktere benzemek adına şiddet gösterebilir ve çocuğun saldırganlık potansiyeli artar.

Çocuklarda Saldırganlığı Önlemek İçin Aileler Ne Yapmalıdır?

- Ebeveynler çocuklarına net sınırlar çizmek zorundadır. Çocuklara her istediklerinin her zaman, her koşulda sağlanamayacağını öğretmek için sınırlar konmalı ve her iki ebeveynde sınırların aşılmaması konusunda kararlı olmalıdır. Sınırların ebeveynin keyfine göre ortadan kaldırılmaması gerekir. Aksi takdirde çocuk sınırlarda esnek davranan ebeveyne yaklaşıp diğerine karşı öfke barındırıp saldırganlaşabilir.

- Çocuklar saldırgan davranışlar sergilediklerinde istediğinin yapılması ya da istemediği bir şeyin yapılmaması saldırgan davranışın yinelenmesini sağlar. Çocuk her istediğini ağlayarak, bağırarak ya da etrafa saldırarak yaptırmayı öğrenir.

- Çocuğa kimseyle kavga etmemesi, öfkesini kontrol etmesi gerektiğini anlatan bir ebeveynde bu şekilde davranışlarda bulunmalıdır. Çocuğuyla bunları konuştuktan sonra izin vermediği bir şeyi yaptığı ya da yapması gereken bir şeyi yapmadığı için çocuğuna bağırır ya da döverse söylenenlerin etkisi yok denecek kadar aza indirgenir. Ebeveynlerin söyledikleri ve söylediklerine göre davranışları tutarlı olmalıdır. Bazen sözden çok sergilenen davranışlar daha etkilidir.

- Ebeveynler çocuklarıyla öfke duygusunun çok normal olduğunu ama bu duyguyu insanlara vurarak göstermemesi gerektiğini ve öfkelendiğinde şiddete başvurmaması gerektiğini açık ve net şekilde konuşmalıdır.

- Çocuğun saldırgan davranışları ve şiddete eğilimi sonucunda yasaklar konulmalı ve cezalar verilmelidir. Çocuğa sergilediği saldırgan davranışın doğru olmadığını bir takım yaptırımlar ile göstermek gerekir. Cezalar sürekli ve ağır olduğunda çocuk hırçınlaşabilir. Cezaların sınırını ve işe yarayıp yaramadığı ailenin kontrolündedir.

- Küçük çocuklarda fiziksel aktivitelerin engellenmesi saldırganlığı ortaya çıkarabilir.

Saldırganlık gözlenen çocuklar da fiziksel aktivitelere yönlendirilmelidir. Yüzme, basketbol, futbol gibi sporlara yönlendirilmeli, enerjilerini harcayacak etkinlikler için uygun zaman oluşturulmalıdır.

- Aile, çocukla birlikte vakit geçirmelidir. Ebeveyn çocukla vakit geçirecek zaman ayırmalı ve çocuğa evde özel bir oyun alanı oluşturulmalıdır. Geniş ve kendine ait olan bir alanda oyun oynamak çocuğun enerjisini boşaltmasına yardımcı olacaktır. Ebeveynler çocuklarıyla oynarken oyun içeriklerine kesinlikle dikkat etmelidir, şiddet ve saldırganlık içeren oyunlardan uzak durulmalıdır.

- Aile içindeki sorunları bağırmadan ve şiddete başvurmadan çözmek çok önemlidir. Çocuk anne- baba arasındaki gerilimi anlar ve çözüm için hangi yolları kullandıklarını gözler.

- Çocukların okulda da gösterdiği saldırgan davranışlar ve arkadaşlarıyla kavga etme gibi problemleri aşmak için çocuğun öğretmenleriyle de iletişime geçilmesi gerekir. Çocuğun gösterdiği saldırgan davranışlar sonucunda yapılması gerekenler ve yapılmaması gerekenler belirlenmelidir ki çocuğun davranışı sonucundaki cezalar tutarlı olsun.

-Son olarak değinilmesi gereken bir diğer konu ise saldırgan davranışlar gösteren çocukta fazla enerjik olma hali, dikkat eksikliği, çok konuşma ve dağınıklık gözlemleniyorsa dikkat edilmesi gereken önemli bir sorun olabilir. Aşırı öfkeli olma, empati yoksunluğu görülen saldırgan çocuklarda dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu adı verilen özel eğitime gerek duyulan problem görülebilmektedir. Aileler çocuklarıyla iletişimlerini sağlıklı bir şekilde yürüterek çocuklarını gözlemlemelidirler.

Etiketler: saldırganlık, çocuk, aile

Merve Nur KOLSU


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.