Çocuğunuz Okula Gitmek İstemiyor mu?

çocuğum okula gitmek istemiyor çocuğum okulu sevmiyor çocuklarda okula gitmek istememe problemi

Çocuğunuz Okula Gitmek İstemiyor mu?
22 Ağustos 2017 Salı 20:32

Çocuğunuz Okula Gitmek İstemiyor mu?

Her yaş grubundan çocukta görülebilmekle birlikte, özellikle ilköğretim çağındaki çocuklarda rastlanan okula gitmekten kaçınma davranışı, öğrencilerin ailelerini endişelendirmekte ve zor durumda bırakabilmektedir. Çocukların okula gitmeme isteğinin ardında yatan sebepler incelendiğinde, en büyük rolü okul korkusunun oynadığı görülmektedir.

Okul korkusu nedir?

Okul korkusu” kavramı, ilk olarak Jung tarafından 1913’te ortaya atılmıştır. Jung’un bir tür “nörotik reddetme” olarak tanımladığı okul korkusu, “okul reddi” olarak da adlandırılabilmektedir. Okul korkusu olan çocukların ruhsal durumları incelendiğinde, okul korkusunun farklı ruhsal bozuklukların da bir habercisi olabildiği görülmüştür. Yapılan bir araştırmada (Bahalı, Tahiroğlu, Avcı, 2009) okul reddi olan çocukların %74,5’inde ayrılma anksiyetesi bozukluğu, %9,1’inde obsesif kompulsif bozukluk, %7,3’ünde majör depresif bozukluk, %7,3’ünde dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu ve karşıt gelme bozukluğu olmak üzere yıkıcı davranım bozukluğu ve %1,8’inde de sosyal fobi olduğu tespit edilmiştir.

Farklı ruhsal bozukluklara eşlik edebileceği gibi, okul korkusunun anne ve bebek arasında kurulan bağlanma türünden de etkilendiği düşünülmektedir. Anne ve bebek arasında erken çocukluk döneminde kurulamayan güvenli bağlanmanın, çocuğun anneden/birincil bakımverenden ilk resmi ayrılığı olan okula başlama döneminde problemlere sebep olacağı öngörülmektedir.

Okul korkusunun esas sebebi olarak görülen ayrılma korkusu incelendiğinde ise, bu korkunun nedeninin genellikle çocuktan değil annenin tutumundan kaynaklandığı sonucuna varılmıştır. Annenin çocuğa, okuldayken onu çok özlediğini ve onun eve dönmesini bekleyeceğini söylemesi, beraberken ne kadar güzel vakit geçirdiklerinden bahsetmesi ve bu davranışını uzun zaman sürdürmesi; çocuğun okula gitmeyi bir tür annesine ihanet etme gibi algılamasına sebep olabilmekte ve okula gitmekten kaçınmasıyla sonuçlanabilmektedir (Soysal, Bodur, 2004).

Okul korkusuna sebep olan ruhsal bozukluklar ya da ayrılma korkusunun yanında, çocuğun okula gitmek istememesine sebep olabilecek bir diğer durum da evdeki çatışma ortamı ya da çocuğun henüz okula gitmeyen bir küçük kardeşe sahip olması olabilmektedir. Çocuk, kendisi evden uzaklaştığında anne ve babasının tartışacağını düşünüp endişelenebilmekte ya da kendisi okuldayken ebeveynlerinin sürekli küçük kardeşleriyle ilgileneceğini düşünüp kıskançlık duyabilmekte ve bu sebeple evden ayrılıp okula gitmek istememektedir (Soysal, Bodur, 2004).

Ailelere öneriler

  1. Öncelikle, ailelerin çocuğun okula gitmesi konusunda tutarlı davranmaları gerekmektedir. Anne babalar hem kendi aralarında hem de birlikte yürüttükleri süreçte tutarlı olmalıdır.

  2. Bununlar birlikte, okul korkusunu yenmede çocuğun okula olabilecek en kısa sürede geri dönmesini sağlamak ailenin asıl hedefi olmalıdır.

  3. Okula gitme zamanı yaklaştıkça aileler de kendi kaygılarını kontrol etmeli, sıradan bir günmüş gibi davranmaya devam etmelidir.

  4. Çocukla okula gitmek istemeyişinin sebepleri üzerine konuşulmalı, çocuğun duygu ve düşünceleri anlaşılmaya çalışılmalı fakat ailenin gündemini sadece bu konunun oluşturmasından kaçınılmalıdır.

  5. Çocuğun akranlarıyla olan ilişkileri desteklenmelidir.

  6. Öğretmenler çocuğun okul korkusu ya da okula gitmek istemeyişiyle ilgili bilgilendirilmelidir.

  7. Okul psikolojik danışmanı ile konu hakkında görüşülmelidir.

Emine Billur Hacıoğlu/Marmara Üniversitesi/PDR

Kaynakça

Soysal, Ş. , Bodur, Ş. (2004). Bir Büyüme Masalı: Okul Korkusu. sted, 13 (6): 234-236.

Bahalı, K. , Tahiroğlu, A. Y. , Avcı, A. (2009). Okul reddi olan çocuk ve ergenlerin klinik özellikleri. Anatolian Journal of Psychiatry, 10: 310-317.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.