Çocuğum Zeki Ama Çalışmıyor?

Çocuğum Zeki Ama Çalışmıyor ? Çocuğum zeki ama çalışmak istemiyor

Çocuğum Zeki Ama Çalışmıyor?
22 Ağustos 2017 Salı 20:24

Çocuğum Zeki ama Çalışmıyor!

Çocuğun okula başlaması anne babalar için başlı başına önemli bir olay olmakla birlikte, ilerleyen süreçte çocuğun okul başarısı da aileler için önemli bir mesele haline gelmektedir. Okul başarısı ortalamanın altında olan ya da ailenin beklentisini karşılayamayan çocuklar için “tembel” etiketlemesi yapılabilmekte ve kimi ebeveynler tarafından bu teşhisi koymanın problemin çözümü olduğuna inanılmaktadır. Halbuki, okulda istenen başarıyı gösteremeyen çocukların bu başarısızlığının altında yatan farklı sebepler bulunabilmektedir.

  1. Fizyolojik bozukluklar

Okulda istediği başarıyı gösteremeyen çocukların bu problemlerini çözme aşamasında yapılması gerekenlerin ilki, çocuğun bir sağlık muayenesinden geçirilmesidir. Görme ya da işitme bozuklukları, salgı bezlerindeki bozukluklar, solunum güçlükleri gibi pek çok faktörün okul başarısını olumsuz yönde etkilediği bilinmektedir. Görme ya da işitme bozukluğuna sahip çocukların gerekli tedavilerin ardından okulda ön sıralarda oturtulması bu öğrencilerin okula adapte olmasına ve okul başarılarının artmasına yardımcı olacaktır. Aynı şekilde, farklı bir fizyolojik rahatsızlığın tedavi edilmemesi durumunda çocuğun akranlarının seviyesine yetişmesini beklemek yersiz olacaktır.

  1. Psikomotor bozukluklar

Bu tür bozukluklar, çocuğun hareketlerinde dengesizlik ve düzensizliğe sebep olmaktadır. Çocuğun uzun süre aynı yerde oturmakta, aynı iş üzerinde çalışmakta, dikkatini belirli bir noktada sabit tutmakta zorlanmasına sebep olan; çocuğun çabuk sıkılmasına ve başladığı bir işi çoğunlukla yarım bırakmasına yol açan psikomotor bozukluklar konusunda aile ve öğretmenlerin duyarlı olması çocuğun tedavisine katkıda bulunacak ve okulda istenen başarıyı yakalamasına yardımcı olacaktır.

  1. Ruhsal rahatsızlıklar ya da ailevi sorunlar

Fizyolojik ve psikomotor problemlerin yanında, anne-baba veya bir yakınını kaybetme, aile bireylerinden birinin ağır bir şekilde hastalanması, anne ile babanın ayrılması, ailenin sosyoekonomik problemleri gibi ailevi sorunlar da çocuğun ruhsal durumu üzerinde etkili olarak okul başarısında düşüşe sebep olabilmektedir. Bu gibi durumlarda aile, çocuğun duygusal durumunu ve ruh sağlığını korumak amacıyla okul psikolojik danışmanı, çocuğun öğretmenleri ve gerektiğinde psikolog ya da psikiyatr ile iş birliği içinde hareket etmelidir.

  1. Eğitimsel hatalar

Eğitimsel hatalar okul ya da ders programından kaynaklanabileceği gibi, ailenin tutumlarından da kaynaklanabilmektedir. Ders programının öğrencinin gelişim düzeyinin üzerinde ya da altında olması, çocuğun dersleri takip etmekte zorlanmasına ya da derslerde sıkılmasına sebep olabilmektedir. Bu gibi durumlarda aile ve öğretmenler çocuğun seviyesine uygun bir ders programı üzerinde çalışmalı ve program hazırlanırken öğrencinin gelişim düzeyi ile yetenekleri göz önünde bulundurulmalıdır. Ailenin ilgisiz, baskıcı ya da aşırı üzerine düşen tutumları da çocuğun okul başarısını etkileyebilmektedir. İlgisiz ailelerde çocuk okuldan geldiğinde kimse ona okulda ne yaptığını sormamakta, çocuğun ihtiyaçları ile yeterince ilgilenilmemektedir. Baskıcı aileler çocuğun çekingen ve güvensiz bir hale gelmesine yol açarak okulda ve diğer sosyal ortamlarda huzursuz hissetmesine sebep olabilmektedir. Çocuğa “şımartıcı” tarzda yaklaşan ailelerde ise, her zaman her istediğine çabasızca ulaşan çocuk ders çalışmaya da gerek görmemekte ve böylece başarısızlığa sürüklenebilmektedir. Her durumda da, aile okul psikolojik danışmanı ile iş birliği yaparak tutumlarında değişime gitmelidir.

Sonuç olarak, öğrencinin okulda istenen başarıyı gösteremediği durumlarda çocuğu “tembel” şeklinde etiketlemeden önce; bu durumun sebepleri üzerine düşünülmeli, çözümler aranmalı ve bu süreçte gerekli kişi ve kurumlar ile işbirliği içinde çalışılmalıdır.

Emine Billur Hacıoğlu/Marmara Üniversitesi/PDR

Kaynakça

Razon, N. Tembel Çocuk. EĞİTİM VE BİLİM, [S.l.], v. 6, n. 32, jul. 1981. ISSN 1300-1337.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.