Çocuğum Okuma- Yazma Öğrenemiyor?

Çocuğum Okuma- Yazma Öğrenemiyor

Çocuğum Okuma- Yazma Öğrenemiyor?
14 Ağustos 2017 Pazartesi 00:48

Çocuğum Okuma- Yazma Öğrenemiyor

Çocukların okula başlamasıyla aileler de çocuklar kadar hayatlarının zor ve heyecanlı bir dönemine giriş yapmış olurlar. Ailenin çocuktan beklediği başarı oldukça yüksektir. Her ebeveyn çocuğunun okulda başarılı olmasını istemektedir. Bazı aileler çocuklarına henüz okula başlamadan okuma- yazma öğretmek isterler. Bu dönemde çocuk okuma- yazma öğrenemeyebilir ve bu durum oldukça doğaldır. Çünkü okul dönemi öncesinde çocuk oyun dönemindedir ve yapmaktan en çok keyif aldığı şey oyun oynamaktır. Bu dönemde okuma- yazma öğrenmek için çabalamaması ya da öğretilmeye çalışılanları yapmaması genel olarak sorun teşkil etmemektedir. Okula başladığında genel kurallar ve çevresindeki tüm arkadaşlarının yaptığını yapma eğilimi içerisine girerek gerekli ve nitelikli eğitim sağlandığında okuma- yazma öğrenebilecektir.

İlkokula başlayan çocukların birinci sınıfta okuma- yazma öğrenmesi eğitim müfredatı tarafından planlanmıştır. Birinci sınıf boyunca tüm çocuklar okuma- yazma öğrenirler. Bazıları 1 ayda bazılarıysa tüm bir eğitim yılı boyunca okuma- yazma öğrenmektedir. Bazı çocuklar ise okuma- yazmayı akranlarına göre çok daha zor öğrenir ya da öğrenemez. Bu durum hem aileyi hem öğretmeni endişelendirir. Çocuğunun okuma- yazmayı öğrenememesi aileyi huzursuz eder. Fakat aile bu dönemde oldukça sabırlı davranmalıdır. Nitekim çocuk ailesinin ona karşı takındığı tavırdan rahatsız olursa okuma- yazmayı tamamen reddedebilir.

Okuma- yazma öğrenemeyen çocukların ailelerine bu konuda fazlasıyla görev düşmektedir. Çocuklarını yaşıtlarıyla kıyaslamaktan çekinmelidirler; çocuğa arkadaşlarının okuma- yazma öğrenip onun öğrenemediğini sürekli olarak söylemek çocuğun psikolojisini olumsuz etkiler ve aileye karşı kötü duygular beslemesine sebep olur. Çocuğa kitaplar sevdirilmeye çalışılmalıdır. Aile çocuğuna okumanın ne kadar önemli olduğunu söyleyip kendisi söylediklerini davranışlarıyla desteklemezse bu durum da çocukta öğrenmek için çabalamamaya sebep olacaktır.

Özel Öğrenme Güçlüğü

Çocuklar okula başladıklarında okuma- yazma öğrenmek için yeterince hevesli olsalar da bazen her şey yolunda gitmez. Aileler ve öğretmenler özellikle birinci sınıfta öğrenmeyen çocuklarda bazı ayırıcı kriterlere dikkat etmeli ve uzmana başvurmalıdırlar. Çocukların okuma-yazma öğrenememesinin altında özel öğrenme güçlüğü denilen özel eğitim gerektiren gecikme olabilir. Çocuklar okula başlamadan önce de belirtilerine rastlanan özel öğrenme güçlüğünün ilkokula başlandığında fark edilme sebebi okuma- yazma alanında öğrenme güçlüğünün belirtilerinin daha açık ortaya çıkmasıdır. Bir çok çocuk, akademik başarısızlık sebebiyle öğrenme güçlükleri ile ilkokulda yüzleşir.

İlkokulda ortaya çıkan öğrenme güçlüklerinin belirtileri:

 • Okuma performansının hız ve nitelik açısından akranlarına göre geri olması
 • Dikkat odaklamada sıkıntı yaşaması
 • Okurken, yazarken harflerin yerini değiştirme
 • Hızlı ve okunaksız yazma
 • Harflerin, sayıların yerini karıştırma
 • Okurken metni ve metnin içeriğini anlamada sıkıntı yaşama
 • Tahtadaki yazıları deftere tam ve eksiksiz aktarmada zorlanma
 • Okurken sözcükler arasında duraksama
 • Kelimeleri üst üste yeniden okuma
 • Sözcükleri tersine çevirerek okuma
 • b ve d gibi birbirine benzeyen harfleri çokça karıştırma
 • Sağ- sol, doğu- batıyı karıştırma

Sıralanan tüm bu belirtiler çocukta var olan öğrenme güçlüğünü kesin olarak kanıtlamaz. Önemli olan bu belirtilerin kronik olarak görülmesi ve birbirine bağlantılı olarak gözlenmesidir. Özel öğrenme güçlüğü altında yer alan okuma güçlüğü literatürde disleksi, yazma güçlüğü ise disgrafi olarak tanımlanmaktadır. Özel öğrenme güçlüğü yaşayan çocukların %80' inde disleksi de görülmektedir. Öğrencilerin akademik başarısını olumsuz yönde etkileyen özel öğrenme güçlüğü öğrenmeye karşı olumsuz tutum geliştirmeye ve sosyal ilişkilerde güçlüklere de sebep olmaktadır.

Öğrenme Güçlüğü Olan Çocukların Aileleri Ne Yapmalıdır?

 • Çocuktaki problem fark edildiği gibi hemen uzmana başvurulmalıdır.
 • Çocuğu akranlarıyla kıyaslamamaya özen göstermelidirler
 • Çocuğa karşı oldukça sabırlı olmalıdırlar
 • Özel eğitim ihtiyacı unutulmamalı, gerekli eğitimi alabilmesi destek olmalıdırlar
 • Çocuktan beklentilerinin büyük olamamasına özen göstermelidirler
 • Çocuklarını başarıları karşısında ödüllendirmelidirler.
 • Çocuğun özgüven kazanması için çocuğun ilgi alanlarına dikkat etmeli sosyal faaliyetlere yönlendirmelidirler.
 • Okul öğretmeni ve özel eğitim uzmanıyla sürekli iletişim halinde bulunmalıdırlar.

Etiketler: çocuk, okuma-yazma, öğrenme güçlüğü

Merve Nur KOLSUZ


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Rıfat - 1 yıl önce
Hocam oğlum 6tıncı sınıfa gidiyor hala okuma yazma bilmiyor çok üzülüyorum
Avatar
Elif - 2 yıl önce
Kız ı m
Avatar
Ali Hamza - 1 yıl önce
Oğlum birinci sınıfa gidiyor ama hala okumaya geçemedi ne yapacağımı bilemiyorum ve çok üzülüyorum
Avatar
Huriye kadiroglari - 1 yıl önce
Hocam benim oğlum da birinci sınıf gidiyor ama daha harfleri bilmiyor ne yapmamam gerekiyor çok üzülüyorum
Avatar
Cihan - 1 yıl önce
Hocam kızım birinci sinifa gidiyor ve okul bitmek üzere ama kızım okumayı yazmayı ogrenmedi bazı harfleri bile söyleyemiyor yardimci olurmusunuz lutfen ne yapmam gerekiyor
Avatar
Halide - 11 ay önce
Benim oğlum 14 yaşında okuma yazma bilmiyor ne yapmalıyım
Avatar
Özlem - 11 ay önce
Oğlum6sinifa gidiyo ve okuma yazma bilmiyo ne yapmaliyim
Avatar
Yasemin - 11 ay önce
Benim oğlum ikiye gidiyor öğretmen ilgilenmiyor bende kendi çabaları harfleri öğretim ama okuyamayan napabilirim uzuntuden hasta oldum dokturada götürdüm çaresi yok napabilirim