Kekemelik Nedir, Belirtileri nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir

kekemelik nedir, kekemeliğin nedenleri nelerdir, kekemeliğin belirtileri nelerdir, kekemeliğin türleri nelerdir, kekemelik nasıl tedavi edilir

Kekemelik Nedir, Belirtileri nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir
18 Şubat 2017 Cumartesi 13:39

Kekemelik bireyin konuşma davranışında akıcılık ve zamanlama açısından yaşıyla orantılı olmayan şekilde ve inkar edilen çaresizlik, öfke gibi duyguların dile getirilmesinde engel teşkil edecek bir savunma olarak ortaya çıkan ayrıca şiddeti ve yaygınlığının duruma göre değişebildiği bir bozukluktur.

Bu bozukluk bireyin sosyal etkileşimini, duygularını, benlik kavramı ve inançlarını olumsuz yönde etkileyebileceğinden dolayı bireyin yaşamında birçok yönden problem oluşturmaktadır.

“Kekemelik, konuşma akışında tutukluk, bir sözcük ya da sesi tekrarlayarak duraklama, sesi uzatma, anlamlı bir konuşmada psikolojik, nörolojik ve fizyolojik bir ritim bozukluğu olarak tanımlanmaktadır.” (Avcı, Uğuz ve Toros, 2002: 16).

***“Kekemelik, kekemenin kekelememeye çalışmak için yaptıklarıdır.”(İbiloğlu, 2011: 717).

Kekemeliğin çoğunlukla 12 yaşından önce, 2-7 yaşları arasında, nadir olarak da ileriki yıllarda başladığı ve erkeklerde kızlara oranla 4-5 kat daha fazla gözlemlendiği belirtilmektedir. Ancak kekemeliğin başlama oranının yetişkinlik çağında kız ve erkekler arasında yeniden eşitliğe kavuştuğu belirtilmektedir.

Kekemeliğin Nedenleri:

1)Nörolojik faktörler ve ilaçlar(yetişkin dönemde başlayan kekemeliklerde/ edinilmiş kekemeliklerde).

2)Psikolojik zorlanmalar, migren, yüksek anksiyete ve depresyon.

3)Denetimci, düzenli, kuralcı ve aşırı titiz aile tutmları.

4)Stres ve kaygı.

5)Birdenbire yaşanan korku ve korkutmalar.

6)Bireyin fiziksel yapısı ile çevresinden kaynaklanan unsurlar arasında var olan ilişkinin karmaşıklığı.

Kekemeliğin Türleri:

Kekemeliğe ilişkin 2 ayrı sınıflama bulunmaktadır. Bunlardan ilki:

“1) Gelişimsel kekemelik, 7 yaşın altındaki her beş kekeleyen çocuğun ikisinde görülmektedir. Bu çocuklar terapi almadan iyileşme gösterebilmektedir.

2) Tedavi edilebilir kekemelik, 7 yaşın üstündeki her üç kekeleyen bireyin ikisinde görülmektedir. Bu bireyler bir uzman yardımıyla ve destekleyici bir çevreyle normal akıcılığı başarabilmektedir.

3) Tekrarlayan kronik kekemelik, normal gelişimsel akıcısızlığın yanında akıcılık problemleri olan kekeme olarak adlandırılan her beş bireyden birinde görülmektedir. Bu bireyler için kabul edilebilir düzeyde bir akıcılığı sürdürmek, yaşam boyu mücadele anlamına gelmektedir.” (İbiloğlu, 2011: 719).

İkinci sınıflamada dört ayrı kekemelik türünden söz edilmektedir:

“1. Klonik kekemelik; spazmodik olarak harf ya da hece yinelenir.

2. Tonik kekemelik; sesin kesilmesidir.

3. Diğer kekemelikler; palialik (söylenecek kelime ile ilgisi olmayan harf tekrarı).

4. Atonik kekemelik; ses çıkarmanın aniden kesilmesidir.” (İbiloğlu, 2011: 719).

Belirtileri ve Eşlik Eden Davranışlar:

1) “Kekemeliğin ortaya çıktığı dönemde yaşamdan zevk almama, ilgi ve istek azlığı, uyku düzensizliği, yetersizlik ve değersizlik düşünceleri, çökkün duygulanım gibi majör depresif bozukluk ölçütlerini karşılayan belirtilerin bulunduğu görülmektedir.”(Tamam, Öztanrıöver ve Özpoyraz, 1998:67)

2) Edinilmiş kekemelik, belirtileri arasında psikososyal davranış bozukluklarını barındırmazken nörolojik bozukluklar gözlemlenir. Ayrıca kısıtlı da olsa duygusal özellikler görülmektedir.

3) Tikler, göz kırpma

4) Yüz, dudak ve kafa hareketleri

5) Yumruk sıkma ve nefes alma

6) Ayağı yere vurma

KekemeliğinTedavisi:

Erken tespit oldukça önemlidir.

Kekemelik yaşayan bireylerde %80 oranında düzelme görülmektedir ve bu bireylerin yaklaşık %60’ında düzelme kendiliğinden gerçekleşmektedir. Ayrıca kızlarda bu oran erkeklerden daha yüksek görülmektedir.

Küçük yaşlarda ortaya çıkan geçici kekemeliklerde aileler çocuklara konuşmalarını düzeltmeleri için baskı yapmamalıdırlar çünkü çocuk konuşmasına dikkat etmeye başladığı takdirde konuşmasındaki akıcılık bozukluğu daha uzun sürebilir. Bunun için aileler çocuklarında gözlemledikleri akıcılığın bozulması durumunda bu durumun üzerinde durmamaları yönünde uyarılmalıdırlar.

- “Aileye özellikle 2-3 yaş döneminde düşünce hızının konuşma hızından önde olduğu ve akıcılıktaki bu bozulmanın geçici olduğu açıklanarak kaygı düzeyleri azaltılmalıdır.” (Karacan, 2000: 19).

Nefes egzersizleri ve davranış modifikasyonu yaptırılmalı.**“Aileye özellikle 2-3 yaş döneminde düşünce hızının konuşma hızından önde olduğu ve akıcılıktaki bu bozulmanın geçici olduğu açıklanarak kaygı düzeyleri azaltılmalıdır.” (Karacan, 2000: 19).

Konuşma terapisine başvurulmalı.

Aileler düzenli, kuralcı, aşırı titiz ve denetimci tutumlarını oldukça esnetmelidirler.

Kaynakça:

Tamam, L., Öztanrıöver, S., Özpoyraz, N. (1998). Erişkin çağda başlayan bir kekemelik olgusu. Türk Psikiyatri Dergisi,9(1), 64-68.

Karacan, E. (2000). Çocuklarda kekemelik ve diğer iletişim bozuklukları. Psikiyatri Dünyası,4, 18-21.

İbiloğlu, A. O. (2011). Kekemelik. Psikiyatride Güncel Yaklaşımlar, 3(4), 704-727.

Avcı, A., Uğuz, Ş., Toros, F. Çocuklarda kekemelik: Karşılaştırmalı bir izleme çalışması. Klinik Psikiyatri, 5,16-21.

Aylin TUFAN

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi - Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü/3.sınıf


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.