Kardeş Kıskançlığı Nedir, Belirtileri Nelerdir

kardeş kıskançlığı, kardeş kavgası nedenleri, kardeşler neden birbirini sevmez, kardeşi kıskanma nedenleri, çocuklar neden altını ıslatır, kardeşi hırpalama

Kardeş Kıskançlığı Nedir, Belirtileri Nelerdir
27 Ocak 2017 Cuma 20:11

Aile; en küçük hali ile anne, baba ve çocuktan oluşan bir topluluktur. Anne ve baba hayatlarını birleştirdikten sonra aileyi büyütmek için çocuk dünyaya getirirler. Kimi zaman tek bir çocukla yetinen ebeveynler kimi zaman da birden fazla çocuk sahibi olurlar. Çocuk sayısı arttıkça anne babanın da ilgisi bölünmek zorunda kalır (Hassoy, 2012). Kıskançlık bu noktada ortaya çıkabilir. Kıskançlık; sevilen şeyi başkalarıyla paylaşmak istememe, sakınma durumudur. Kıskançlık doğuştan getirdiğimiz bir duygudur.

Ailenin ilk çocuğu bir süre anne babanın tek ilgi odağıdır, paylaşma kavramını nadiren kullanır, ailede her şey onun içindir. Bazen kendine gerçek bir dost istediği için kardeş edinme durumuna sıcak bakabilir fakat çoğu zaman ilk çocuklar kardeş istemezler. Bazı durumlarda ise ilk çocuklar yaşları da büyük ise kardeş durumunu olgunlukla karşılayabilirler ancak ikinci çocuk ablasına/abisine karşı olan ilgiyi kolayca kıskanabilir. Anne ve babanın ilgisini tamamen kendine ister. Çocuk sayısı artsa da kıskanma durumu devam edebilir.

Kardeşler arasında sevgi yoğundur fakat kin, kıskançlık duyguları da olabilir. Yeni doğan bebek kardeş tarafından ‘rakip’ olarak görülür (Samurçay, 1982). Ondan kurtulmak isteyebilir, ona zarar verebilir ya da onu ailesine karşı hatalı, suçlu göstermek isteyebilir. Kardeş kıskançlığı görülen bireyler kardeşini hırpalayabilir fakat bazen kıskançlık davranışı kardeşini hırpalamak yerine eşyalara, oyuncaklara zarar verme şeklinde görülür. Ebeveynlerin çocuklara karşı tutumu kardeş kıskançlığında oldukça önemlidir. Eğer anne baba küçük çocuğuna daha çok ilgi gösteriyorsa ya da çocuklarını kıyaslıyor ise kıskançlık durumu olağandır. Derslerinde başarılı çocuğu ile sporda başarılı çocuğunu kıyaslar ve farklılıklarını görmezden gelirse kardeş kıskançlığını oluşturur. Kardeşler arasındaki yaş farkı ve cinsiyet farkı da kıskançlığı oluşturabilir (Sipal, 2012).

Kardeş kıskançlığının belirtileri şunlardır;

* Ebeveynlerden uzaklaşma, zayıflama, yemek yememe

* Sürekli sinir ve agresif durumda olma

* Üzüntü, kendini beğenmeme

*  Altını ıslatma, parmak emme

*  Kardeşini hırpalama, ‘ondan nefret ediyorum’ gibi cümleler kurma

*  Anneden ayrılmama

Peki bu durumlarda ailenin ne yapması gerekiyor?

*  Gergin halden uzaklaşın, çocuğunuz sizden etkilenir ve sizi izler, siz gergin olursanız o da gergin olacaktır. Rahatlayın.

*  Ebeveynler aralarında iş bölümü yapmalıdır. Çocuklarını yalnız bırakmamalı ve ilgilerini bir çocuğa yöneltmemelidirler.

*  Misafir ve yakınların sadece yeni doğan bebeğe değil büyük çocuğa da ilgili davranması gerekir.

*  Sevgi gösterileri iki çocuğa da yapılmalıdır.

*  Çocuğa karşı kaygılı davranışlardan uzak durulmalıdır

*  ‘Seni de onun kadar seveceğiz’ demek bir kıyaslamadır ve yarışı doğurur.

Ebeveynler unutmamalıdır; kardeş kıskançlığı olağan bir durumdur. Kardeşlerin birbirini özlemesi, başkalarından koruması ikisi arasındaki sevgiyi gösterir. Kıskançlığı büyütmemek ve sürekli hale gelmesinden korumak size bağlıdır. Bakıma muhtaç bir bebeğiniz olduğu gibi, sevgi ve ilgi bekleyen başka bir çocuğunuz da var. Hiçbir zaman çocuklarınızı kıyaslamayın ve onlardan yüksek beklentide olmayın.

Kaynakça:

Hassoy, P. ve Çakıcı, M. (2012). Çocuklarda görülen davranış bozukluklarıyla ilgili ailelerin bilgi düzeyleri ve tutumları. Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dergisi. özel sayı 2:01-14.

Samurçay, N. (1982). Çocuklarda kardeş ilişkileri. Eğitim ve Bilim. 6(36).

Şipal, F. ve arkadaşları (2012).Okul Öncesi Dönemde Aralarında Yaş Farkı Olan ve İkiz Kardeşler Arasındaki Kıskançlığın Karşılaştırmalı Olarak İncelenmesi. Eğitim ve İnsani Bilimler Dergisi. 3(5)

Ayşe İrem Doğrul

Yıldız Teknik Üniversitesi / Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik / 2. Sınıf


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.