Çocukluk Dönemini Konu Alan En İyi 8 Film

film tavsiyeleri, çocukluk dönemi, çocukluk dönemi filmleri, çocukluk dönemi film tavsiyeleri, çocukluk dönemi filmleri psikolojik

Çocukluk Dönemini Konu Alan En İyi 8 Film
14 Şubat 2017 Salı 17:55

İnsan yaşamını, doğumdan ölüme kadar olan zaman diliminde gelişimsel olarak belirli dönemler içinde ele alırsak eğer; çocukluk, ergenlik, yetişkinlik ve yaşlılık olmak üzere dört ana bölüm halinde inceleyebiliriz. Bu yaşam dönemlerinin  en önemli dönemlerinden birinin çocukluk dönemi olduğu görülmektedir. Çocuk önce küçük bir çevre ile etkileşime girer. Daha sonra ise etkileşimde bulunduğu küçük çevreden çıkıp dış çevreye açılarak, toplumsal hayatla iç içe olduğu bir döneme girer. Ergenlik dönemine kadar çocukta bedensel, zihinsel ve psikososyal gibi yönlerden belirgin biçimde gelişim ve değişimler yaşanmaktadır. Bu kadar önemli bir  dönem olan  çocukluk dönemini konu alan filmler de bu dönem hakkında bilgi sahibi olmamız ve iyi bir farkındalığa sahip olmamız açısından oldukça önemli başvuru kaynakları olmaktadırlar.

Bu yazımda izlemiş olduğum çocukluk dönemini konu alan en iyi filmleri derledim:

(Not: Liste karışık halde olup hiyerarşik bir sıra içermemektedir.)

1.Room

Lenny Abrahamson'un yönetmenliğini yaptığı 2015 yılında vizyona giren filmde 5 yaşındaki bir çocuk olan Jack ve onun genç annesi Ma küçük bir odada yaşarlar. Oda olarak adlandırılan bu yaşam yerinde sadece tavandaki pencere ve televizyon sayesinde dış dünya ile bağlantıları olan anne-oğlun hayatları gerçekten trajiktir. Burada zorla tutulmaktadırlar. Ma tecavüze uğradığı adam tarafından esir alınmış ve o adamdan Jack dünyaya gelmiştir. Ma çocuğunun ruh sağlığını korumak adına çalışır. Jack’in normallik algısı oldukça farklıdır. Annesi ve İhtiyar adıyla tanıdığı babası dışında daha önce hiçbir insanla karşılaşmamıştır.  Ma'nın dışarıdaki dünya ile tanışma serüvenini anlatan bir film çocuğun dünyaya bakış açısını oldukça güzel yansıtmıştır.

2.Hayat Güzeldir

Roberto Benigni'nin 1997 yılında çektiği film, 2.Dünya Savaşı zamanında karısı ve oğlu ile birlikte Yahudi kamplarına götürülen Yahudi bir babanın ve peşinden giden İtalyan bir annenin, çocuğunu korumak için yaptığı sayısız özveriyi anlatmaktadır. Savaşı yaşayan insanların üzerindeki etkisini ve çocuk zihinlerindeki yansımasını oldukça güzel ve çarpıcı bir şekilde gözler önüne sermektedir.

3.Uçurtmayı Vurmasınlar

 Türk sinemasının en kült filmlerinden biri kabul edilen Tunç Başaran imzalı film, 1989 yılında vizyona girmiştir. Beş yaşındaki bir çocuğun bakış açısıyla kadınlar hapishanesi ve sevginin gücü anlatılmaktadır. Küçük Barış dört duvar arasında var olma savaşı vermektedir.

4.Charlie’nin Çikolata Fabrikası

Yönetmenliğini Tim Burton'un yaptığı film 2005 yılında vizyona girmiştir. Charlie oldukça zorlu bir çocukluk dönemi geçirmektedir. Wonka'nın fabrikası çok sevdiği ama ulaşamadığı çikolataların üretildiği bir fabrikadır. Fantastik bir anlatıma sahip olan film, Charlie'nin gözünden çocukların dünyayı nasıl algıladıklarına dair güzel bir ipuçları barındırmaktadır.

5.Uçurtma Avcısı

Marc Foster'in yönetmenliğini yaptığı film 2007 yılında vizyona girmiştir. Bir çocuğun dünyayı anlamlandırışı,yaşadıkları, içinde bulunduğu sosyo-ekonomik düzeyin çocuk üzerindeki  vb. oldukça etkili bir şekilde gözler önüne serilmiştir. uzun yıllardır Amerika’da  yaşayan Amir adlı bir Afgan göçmeninin, çocukluk arkadaşı Hasan’ın oğlunun başının dertte olduğunu öğrendikten sonra ona yardımcı olmak için Taliban yönetiminin kontrolündeki ana vatanına geri dönüşünün çarpıcı öyküsü anlatılmıştır.

6.Cennetin Rengi

Oldukça dramatik ögeler barındıran film, ünlü yönetmen Majid Majidi'nin 1999 yılında çektiği bir İran filmidir. En çok etkilendiğim filmlerden biri olan Cennetin Rengi'nde çevresini sadece dokunarak ve duyarak anlamaya çalışan görme engelli küçük bir çocuğun dünyası masalsı bir şekilde anlatılmaktadır.

7.Her Çocuk Özeldir

Aamir Khan'ın yönetmenliğini yaptığı 2007 yapımı film özel bir çocuğu ve yaşadıklarını ele almaktadır. Harfleri sayıları algılama problemi yaşayan Ishaan çevresi ve ailesi tarafından tembel  muamelesi görür. Çalışmayı öğrenebilmesi için yatılı okula verildikten sonra tanıştığı resim öğretmeni ile değişen hayatı ve başarısını anlatan bir filmde her çocuğu koşulsuz kabul ve sevgiyle yetiştirmemiz gerektiği oldukça etkili bir biçimde vurgulanmaktadır.

8.Çocukluk

Richard Linklater'ın yönetmenliğini yaptığı 2014 yılında vizyona giren filmin başlangıç  noktası  yakın zamanda boşanmış bir çiftin, Mason ve Olivia'nın hikayesidir.Sahip oldukları tek çocukları ise artık anne ve babasının bir arada yaşamadığı gerçeğine alışmak ve bu yabancı düzen içerisinde yaşamayı öğrenmek zorundadır. Çocuğun 6 yaşında başlayan bu yeni tecrübesini 12 yıl boyunca sürecek olan bir büyüme evresine yayıldığı film çocukluk dönemini tüm özellikleriyle görmek açından oldukça önemlidir.

Hatice Vildan YILDIZ                                                                              

 Psikolojik Danışman


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.