Nicel Ve Nitel Araştırma Yöntemleri Nelerdir ?

Nicel Ve Nitel Araştırma Yöntemleri Nelerdir

Nicel Ve Nitel Araştırma Yöntemleri Nelerdir ?
22 Ağustos 2017 Salı 21:20

Nicel Araştırma Yöntemi

Bilimsel araştırma yapılırken, veri elde etme, bulguları oluşturma, sonuçlar bilimsel temele dayandırma için araştırma yöntemleri kullanılır (MEB,2006). Nicel araştırmada veriler gözlenebilir, sayısal biçimlerde ifade edilebilir, ölçülebilir biçimde ifade edilir. Bu tip araştırmalar çoğunlukla fizik, biyoloji, kimya gibi fen bilimleri dallarında kullanılır.

Nicel araştırmalarda ölçümler gerektiğinde yeniden yapılabilir, herkesçe kabul gören biçimlerde yapıldığından ve matematiksel tabana aktarılabildiğinden bu yöntem “quantitative” (sayısal) araştırma yöntemi olarak da adlandırılır (Arslan,2014).

Nicel yöntem, nesnel bir yöntemdir fakat bu yöntemde fizik kimya gibi fen bilimleri dışında kullanıldığında örneklem kusursuz değildir. Bu da verilerin yorumlanmasını zora sokar. Bu yöntem determinizm cevaplar almakta etkilidir. Parçalar teker teker yorumlanır (Gurbetoğlu,2015).

Gurbetoğlu’na (2015) göre nicel araştırmanın beş tekniği vardır. Bunlar:

  • Deneysel teknik
  • Karşılaştırma (neden) tekniği
  • Bağıntısal teknik
  • Tarihsel teknik
  • Betimsel teknik

Deneysel teknikte iki ya da daha fazla grubun başka değişkenlerle olan etkileşiminin araştırıldığı yöntemdir (SPSS’te Chi-Square ya da F hipotezi testi olarak kullanılır.) Karşılaştırma tekniğinde bir değişken temel alınarak farklılaşan iki grup ölçülür (Örneğin X değişkenine göre A ve B.) Bir grup değişken arasında ilişkinin olup olmadığı incelendiği teknik bağıntısal tekniktir. Tarihsel yöntemde geçmişte yaşanmış bir olayın günümüzde ya da günümüzde yaşanan bir olayın olası gelecekteki bir olay üzerinde olası etkisinin incelenmesidir. Son teknikte hali hazırda var olan durum araştırılır ve belirlenir bu da verinin betimlenmesi anlamına geldiğinden betimsel teknik denmektedir.

Veri grubunun kusursuz olmayışı, tüm evren destekleyen veriye ulaşmanın güçlüğü de bu yöntemin sınırlı olduğu durumlardandır.

Nitel Araştırma Yöntemi

Nitel araştırma yöntemi, görüşme, gözlem vb. gibi daha sübjektif ve sayısal olarak veri toplanamayan bilimsel araştırmalarda kullanılır (MEB,2006). Özellikle psikoloji, sosyoloji, siyaset bilimi gibi verilerin tek bir sayıya indirgenemediği bilimlerim tercih ettiği bir yöntemdir. Sözel olması, verinin bütününüm analizini gerektirdiği için bu yöntem qualitative yöntem olarak adlandırılır (Arslan,2014).

Nitel yöntemde araştırılan konu tüm gerçekliği ile yansıtılır ve bir sınırlama yoktur. Çünkü araştırma yöntemini belirli bir kalıbı yoktur. Bu tip araştırmalar daha işlevseldir ve uygulaması daha kolaydır araştırmacıya farklı pencerelerden bakma fırsatı sunar.

Nicel araştırmada olduğu gibi nitel araştırmada da belirli teknikler vardır bu teknikler bile tek başlarına bir yöntem oluşturabilir niteliktedir. Gurbetoğlu’na (2015) göre nitel araştırma yönteminin de beş tekniği vardır:

  • Etnografı
  • Örnek olay
  • Fenomenoloji
  • Gömülü teori
  • Saha taraması

Saha taraması tekniği nicel ve nitel araştırmalarda kullanılabilen bir tekniktir. Araştırmanın konusu olan örneklemin fikirlerini yoklamak amacıyla kullanılır.

Etnografı tekniğinde bir kültürün gelenekleri, inanç sistemi ve davranışları ilişkilendirilerek betimlenir. Örnek olay tekniğinden bir durum tek başına bir değişkene bağlı olmadan detaylıca incelenir. Fenomenolojide olay durum ve davranışlar incelenebilir bunlar birbirleri ile ilişkilendirilebilir. Gömülü teoride ise örneklem grubundan alınan veriler başka bir veriyi doğurabilir ve araştırmacı beklenmedik bir teori ile karşılaşabilir.

Nitel araştırma yönteminin bazı olumsuz yanları vardır. Ölçülemeyen birtakım veriler ile çalışıldığı için tüm gerçekliği almak mümkün olmayabilir. Veriler bilerek örneklem tarafından çarpıtılabilir ya da araştırmacı örneklemin bahsettiği veriyi doğru yorumlayamayabilir. Örneklem ile araştırmacının sorduğu soruların algılanması açısından kültürel, sosyo ekonomik açıdan belirli farklar olabilir ve doğru cevaplar elde edilemeyebilir (Gurbetopğlu,2015).

Nitel araştırma boyunca araştırmacı ile örneklem empatik bir ilişki içinde olabilir. Bu durum bazı olumlu olumsuz sonuçları bir arada barındırır. Objektiflik azalır fakat verilerin altında yatan daha önemli veriler de elde edilebilir.

Kaynakça:

Gurbetoğlu, A. (2015). Bilimsel araştırma yöntemleri, İstanbul Ticaret Üniversitesi: İstanbul.

Arslan, F. (2014). An investigation into student teacher concerns: probable changes caused by methodology classes and teaching practise, Doktora Tezi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Çukurova Üniversitesi: Adana.

?, (2006). Araştırma teknikleri, Mesleki Eğitim ve Öğretim Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi, Milli Eğitim Bakanlığı: Ankara.

Elif İrem Erdemir

Yıldız Teknik Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik/2.sınıf


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
İnayet Çakıtlı - 7 ay önce
Gerçekten güzel bir yazı. Okuyunca yan tercihlerimin bana neler kaybettirdiğini farkettim. Teşekkür ederim. Bence herkes bu yazıyı okumalı.Eğer gençseniz hayatınızda pekçok şey değişecektir.