Albert Ellis: Bilişsel Davranışçı Terapinin Büyükbabası

Albert Ellis: Bilişsel Davranışçı Terapinin Büyükbabası

ALBERT ELLİS 1913’te Pittsburg’da doğmuş; dört yaşındayken ailesiyle New York’a yerleşmiştir. Bir yıllık New Jersey’de  yaşamasının dışında tüm yaşamını New York’da geçirmiştir.

Halen New York’ta yaşamaktadır. Çocukken başta böbrek hastalıklarında olmak üzere dokuz kez hastaneye kaldırılmıştır; 19 yaşında renal glükozüri, 40 yaşında şeker hastalığı baş göstermiştir. Sağlığına ciddi biçimde dikkat ederek ve bu durumun tersine dönmesine inatla karşı koyarak oldukça zinde ve enerjik bir hayat sürdürmüştür.

Ellis, insanlarla başarılı bir biçimde psikolojik danışmanlık yapabileceğini ve bu işten de büyük zevk aldığını fark etmiştir.  Psikoloji eğitimi almış. Psikoanalizin, psikoterapinin en derin şekli olduğuna inandığından bir analizci tarafından analiz edilmiş ve süpervizyon almıştır. 1947’den 1953’e kadar klasik psikanaliz üzerinde çalışmış ve analitik psikoterapi üzerinde odaklanmıştır.

Psikanalizin nispeten yüzeysel olan ve bilimsel olmayan bir terapi şekli olduğu kanısına varınca, diğer birçok sistemle çalışmalar yürütmüştür. 1955’in başlarında hümanistik, felsefi ve davranışçı terapileri birleştirerek akılcı-duygusal terapiyi (bugün Akılcı Duygusal Davranışççı Terapi veya ADDT olarak bilinir.) oluşturmuştur.

Albert Ellis, bilişsel davranışçı terapinin büyükbabası olarak da bilinir. Dr. Ellis, yaklaşımının temellerini bir anlamda gençliğinde kendi problemleriyle başa çıkma sürecinde geliştirmiştir.

Hayatında bir dönem, örneğin, topluluk önünde konuşma korkusuna kapılmıştır. Ergenliği sırasında genç kızlar arasında son derece utangaç olarak tanınınan biridir. 19 yaşındayken New York’a Bronx Botanik Bahçeleri’nde bir ay süre içinde 100 kadınla konuşmaya zorlamıştır.

Bu kısa tanışmalardan hiçbirinden randevu almayı başaramasa da kadınlar tarafından reddedilme korkusunu bu şekilde yendiğini söyler. Bilişsel davranışçı yöntemleri kullanarak en büyük engellerinden bazılarını aşmıştır (Ellis, 1994,1997). Dahası, bir zamanlar son derece çekindiği topluluk önünde konuşma ve diğer bazı aktivitelerden kaçmamayı öğrenmiştir.

Ellis’in konuşmalarını dinleyenler, onun insanı yıpratan, nükteli ve görkemli tarzından söz ederler (Dryden, 1989). Ellis, insanları en çok da grupla danışma sürecinde yıprattığını söyler; bazı yönlerden kendini nükdeli ve şaşırtıcı olarak değerlendirir.

Çalışma gruplarında, ilginç yönlerini açığa çıkarmaktan zevk alır.  Hayatında her şeyden önde gelen işinden büyük keyif almaktadır. Ellis,oldukça enerjik ve üretken bir kişiliğe sahiptir; psikolojik danışma ve psikoterapi alanlarında en üretken kuramcılardan biridir.

50 yıldan uzun bir süredir psikoterapi, grup terapisi, evlilik ve aile danışmanlığı ve cinsel terapi üzerine çalışmaktadır. Sonderece faal olan mesleki yaşamında bireysel oturumlar için haftada yaklaşık 80 danışanla görüşür, yine haftada 5 grup terapisi seansı düzenler ve her yıl meslektaşlarına ve halka yönelik yaklaşık 200 konuşma ve çalışma grubu düzenler.

Ellis, çoğu ADDT kuramı ve uygulamaları üzerine 60’tan fazla kitap, 700’den fazla makale yazmıştır.(Clinical Board of the American Board of Professional Psychology) Amerikan Profesyonel Psikoloji Kurulu, Klinik Psikoloji üyesi, Amerikan Psikolojik Hipnoz Kurulu Klinik Hipnoz üyesi ve Amerikan Tıbbi Psikoterapistler Kurulu Klinik Hipnoz ve Amerikan Seksoloji Odası üyesidir.

Kaynak Corey G.(2008).Theory and Practice of Counseling and Psychoterapy.USAThomson Brooks/Cole.8. Edition.  

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.